Rohm Semiconductor R6015ENX
Part No.:
R6015ENX
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsR6015ENX.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 15A TO220FM
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Bulk
Product Status:
Not For New Designs
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
15A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
290mOhm @ 6.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
40 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
910 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
40W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-220FM
1. How to order R6015ENX on DeepFinds Electronics?
3. Are the R6015ENX price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R6015ENX?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R6015ENX.
7.How to contact us to get technical supports, such as R6015ENX pin diagram, R6015ENX datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image R6015ENXC7G R6015ENX
Part Number R6015ENXC7G R6015ENX
Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
Series - -
Package/Case TO-220-3 Full Pack TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube Bulk
Product Status Active Not For New Designs
FET Type N-Channel N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Tc) 15A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 290mOhm @ 6.5A, 10V 290mOhm @ 6.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 40 nC @ 10 V 40 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 910 pF @ 25 V 910 pF @ 25 V
FET Feature - -
Power Dissipation (Max) 60W (Tc) 40W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ) 150°C (TJ)