Rohm Semiconductor R6015ENZC17
Part No.:
R6015ENZC17
Package:
TO-3P-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsR6015ENZC17.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 15A TO3PF
Shipping
Inventory:218
Package/Case:
TO-3P-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
15A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
290mOhm @ 6.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
40 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
910 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
120W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-3PF
1. How to order R6015ENZC17 on DeepFinds Electronics?
3. Are the R6015ENZC17 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R6015ENZC17?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R6015ENZC17.
Image R6015ENZC17
Part Number R6015ENZC17
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-3P-3 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 290mOhm @ 6.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 40 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 910 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 120W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)