Rohm Semiconductor R6015KNJTL
Part No.:
R6015KNJTL
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsR6015KNJTL.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 15A LPTS
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
15A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
290mOhm @ 6.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
37.5 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1050 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
184W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
LPTS
1. How to order R6015KNJTL on DeepFinds Electronics?
3. Are the R6015KNJTL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R6015KNJTL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R6015KNJTL.
7.How to contact us to get technical supports, such as R6015KNJTL pin diagram, R6015KNJTL datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image R6015KNJTL
Part Number R6015KNJTL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 290mOhm @ 6.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 37.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1050 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 184W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)