Rohm Semiconductor R6015KNZC8
Part No.:
R6015KNZC8
Package:
TO-3P-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsR6015KNZC8.pdf
Description:
MOSFET N-CHANNEL 600V 15A TO3PF
Package/Case:
TO-3P-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
15A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
290mOhm @ 6.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
27.5 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1050 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
60W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-3PF
1. How to order R6015KNZC8 on DeepFinds Electronics?
3. Are the R6015KNZC8 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R6015KNZC8?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R6015KNZC8.
7.How to contact us to get technical supports, such as R6015KNZC8 pin diagram, R6015KNZC8 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image R6015KNZC8
Part Number R6015KNZC8
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-3P-3 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 290mOhm @ 6.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 27.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1050 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 60W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)