Rohm Semiconductor R6018JNJGTL
Part No.:
R6018JNJGTL
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsR6018JNJGTL.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 18A LPTS
Shipping
Inventory:502
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
18A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
15V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
286mOhm @ 9A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id:
7V @ 4.2mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
42 nC @ 15 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1300 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
220W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
LPTS
1. How to order R6018JNJGTL on DeepFinds Electronics?
3. Are the R6018JNJGTL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R6018JNJGTL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R6018JNJGTL.
Image R6018JNJGTL
Part Number R6018JNJGTL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 18A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 15V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 286mOhm @ 9A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id 7V @ 4.2mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 42 nC @ 15 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1300 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 220W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)