Rohm Semiconductor R6018VNXC7G
Part No.:
R6018VNXC7G
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsR6018VNXC7G.pdf
Description:
600V 10A TO-220FM, PRESTOMOS WIT
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
10A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V, 15V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
204mOhm @ 4A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id:
6.5V @ 600µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
27 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1250 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
61W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FM
1. How to order R6018VNXC7G on DeepFinds Electronics?
3. Are the R6018VNXC7G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R6018VNXC7G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R6018VNXC7G.
Image R6018VNXC7G
Part Number R6018VNXC7G
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V, 15V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 204mOhm @ 4A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id 6.5V @ 600µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 27 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1250 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 61W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)