Rohm Semiconductor R6504KND3TL1
Part No.:
R6504KND3TL1
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsR6504KND3TL1.pdf
Description:
HIGH-SPEED SWITCHING, NCH 650V 4
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.05Ohm @ 1.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 130µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
10 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
270 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
58W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252
1. How to order R6504KND3TL1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the R6504KND3TL1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R6504KND3TL1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R6504KND3TL1.
Image R6504KND3TL1
Part Number R6504KND3TL1
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.05Ohm @ 1.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 130µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 270 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 58W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)