Rohm Semiconductor R6507KND3TL1
Part No.:
R6507KND3TL1
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsR6507KND3TL1.pdf
Description:
HIGH-SPEED SWITCHING, NCH 650V 7
Package/Case:
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
7A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
665mOhm @ 2.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 200µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
14.5 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
470 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
78W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-252
1. How to order R6507KND3TL1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the R6507KND3TL1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R6507KND3TL1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R6507KND3TL1.
Image R6507KND3TL1
Part Number R6507KND3TL1
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 665mOhm @ 2.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 200µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 14.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 470 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 78W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)