Rohm Semiconductor R6507KNJTL
Part No.:
R6507KNJTL
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsR6507KNJTL.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 7A LPTS
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
7A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
665mOhm @ 2.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 200µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
14.5 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
470 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
78W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
LPTS
1. How to order R6507KNJTL on DeepFinds Electronics?
3. Are the R6507KNJTL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R6507KNJTL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R6507KNJTL.
7.How to contact us to get technical supports, such as R6507KNJTL pin diagram, R6507KNJTL datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image R6507KNJTL
Part Number R6507KNJTL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 665mOhm @ 2.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 200µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 14.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 470 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 78W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)