Rohm Semiconductor R6509KND3TL1
Part No.:
R6509KND3TL1
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsR6509KND3TL1.pdf
Description:
HIGH-SPEED SWITCHING, NCH 650V 9
Package/Case:
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
585mOhm @ 2.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 230µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
16.5 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
540 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
94W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-252
1. How to order R6509KND3TL1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the R6509KND3TL1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R6509KND3TL1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R6509KND3TL1.
Image R6509KND3TL1
Part Number R6509KND3TL1
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 585mOhm @ 2.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 230µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 16.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 540 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 94W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)