Rohm Semiconductor R6509KNJTL
Part No.:
R6509KNJTL
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsR6509KNJTL.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 9A LPTS
Package/Case:
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
585mOhm @ 2.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 230µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
16.5 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
540 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
94W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Supplier Device Package:
LPTS
1. How to order R6509KNJTL on DeepFinds Electronics?
3. Are the R6509KNJTL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R6509KNJTL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R6509KNJTL.
7.How to contact us to get technical supports, such as R6509KNJTL pin diagram, R6509KNJTL datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image R6509KNJTL
Part Number R6509KNJTL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 585mOhm @ 2.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 230µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 16.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 540 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 94W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)