Rohm Semiconductor R6511ENJTL
Part No.:
R6511ENJTL
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsR6511ENJTL.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 11A LPTS
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
400mOhm @ 3.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 320µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
32 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
670 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
124W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
LPTS
1. How to order R6511ENJTL on DeepFinds Electronics?
3. Are the R6511ENJTL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R6511ENJTL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R6511ENJTL.
7.How to contact us to get technical supports, such as R6511ENJTL pin diagram, R6511ENJTL datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image R6511ENJTL
Part Number R6511ENJTL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 400mOhm @ 3.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 320µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 32 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 670 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 124W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)