Rohm Semiconductor R6511ENXC7G
Part No.:
R6511ENXC7G
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsR6511ENXC7G.pdf
Description:
650V 11A TO-220FM, LOW-NOISE POW
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
11A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
400mOhm @ 3.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 320µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
32 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
670 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
53W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FM
1. How to order R6511ENXC7G on DeepFinds Electronics?
3. Are the R6511ENXC7G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R6511ENXC7G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R6511ENXC7G.
Image R6511ENXC7G
Part Number R6511ENXC7G
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 400mOhm @ 3.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 320µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 32 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 670 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 53W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)