Rohm Semiconductor R8001CND3FRATL
Part No.:
R8001CND3FRATL
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsR8001CND3FRATL.pdf
Description:
MOSFET N-CH 800V 1A TO252
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
1A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
8.7Ohm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
7.2 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
60 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
36W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252
1. How to order R8001CND3FRATL on DeepFinds Electronics?
3. Are the R8001CND3FRATL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R8001CND3FRATL?
Image R8001CND3FRATL
Part Number R8001CND3FRATL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.7Ohm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7.2 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 60 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 36W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)