Rohm Semiconductor R8005ANJFRGTL
Part No.:
R8005ANJFRGTL
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsR8005ANJFRGTL.pdf
Description:
MOSFET N-CH 800V 5A LPTS
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Drain to Source Voltage (Vdss):
800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
2.1Ohm @ 2.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
20 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
500 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
120W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
LPTS
1. How to order R8005ANJFRGTL on DeepFinds Electronics?
3. Are the R8005ANJFRGTL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R8005ANJFRGTL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R8005ANJFRGTL.
Image R8005ANJFRGTL
Part Number R8005ANJFRGTL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.1Ohm @ 2.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 20 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 500 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 120W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)