Rohm Semiconductor R8006KND3TL1
Part No.:
R8006KND3TL1
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsR8006KND3TL1.pdf
Description:
HIGH-SPEED SWITCHING NCH 800V 6A
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Drain to Source Voltage (Vdss):
800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
6A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
900mOhm @ 3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
22 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
650 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
83W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252
1. How to order R8006KND3TL1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the R8006KND3TL1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R8006KND3TL1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R8006KND3TL1.
Image R8006KND3TL1
Part Number R8006KND3TL1
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 900mOhm @ 3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 650 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 83W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)