Rohm Semiconductor R8009KNXC7G
Part No.:
R8009KNXC7G
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsR8009KNXC7G.pdf
Description:
HIGH-SPEED SWITCHING NCH 800V 9A
Shipping
Inventory:999
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Drain to Source Voltage (Vdss):
800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
9A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
600mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
27 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
900 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
59W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FM
1. How to order R8009KNXC7G on DeepFinds Electronics?
3. Are the R8009KNXC7G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R8009KNXC7G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R8009KNXC7G.
Image R8009KNXC7G
Part Number R8009KNXC7G
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Tape & Reel (TR)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 600mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 27 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 900 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 59W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)