Rohm Semiconductor R8011KNXC7G
Part No.:
R8011KNXC7G
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsR8011KNXC7G.pdf
Description:
HIGH-SPEED SWITCHING NCH 800V 11
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Drain to Source Voltage (Vdss):
800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
11A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
450mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 5.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
37 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1200 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
65W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FM
1. How to order R8011KNXC7G on DeepFinds Electronics?
3. Are the R8011KNXC7G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R8011KNXC7G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R8011KNXC7G.
Image R8011KNXC7G
Part Number R8011KNXC7G
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 450mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 5.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 37 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1200 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 65W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)