Rohm Semiconductor RB050LA-40TFTR
Part No.:
RB050LA-40TFTR
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Diodes
Package:
SOD-128
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB050LA-40TFTR.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 3A PMDT
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
SOD-128
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
550 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PMDT
Operating Temperature - Junction:
150°C