Rohm Semiconductor RB050LAM-60TR
Part No.:
RB050LAM-60TR
Package:
SOD-128
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB050LAM-60TR.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 3A PMDTM
Package/Case:
SOD-128
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
560 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 60 V
Supplier Device Package:
PMDTM
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
1. How to order RB050LAM-60TR on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB050LAM-60TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB050LAM-60TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RB050LAM-60TR.
Image RB050LAM-60TR RB050LAM-40TR RB050LAM-60TFTR RB050LAM-30TR RB050LAM-40TFTR
Part Number RB050LAM-60TR RB050LAM-40TR RB050LAM-60TFTR RB050LAM-30TR RB050LAM-40TFTR
Series - - - - -
Package/Case SOD-128 SOD-128 SOD-128 SOD-128 SOD-128
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Technology Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V 40 V 60 V 30 V 40 V
Current - Average Rectified (Io) 3A 3A 3A 3A 3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 560 mV @ 3 A 550 mV @ 3 A 560 mV @ 3 A 450 mV @ 3 A 550 mV @ 3 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) - - 26.35 ns - -
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 60 V 100 µA @ 40 V 100 µA @ 60 V 150 µA @ 30 V 100 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F - - - - -
Grade - - Automotive - Automotive
Qualification - - AEC-Q101 - AEC-Q101
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package PMDTM PMDTM PMDTM PMDTM PMDTM
Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max)