Rohm Semiconductor RB070MM-30TFTR
Part No.:
RB070MM-30TFTR
Package:
SOD-123F
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB070MM-30TFTR.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 1.5A PMDU
Package/Case:
SOD-123F
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io):
1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
490 mV @ 1.5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
PMDU
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
1. How to order RB070MM-30TFTR on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB070MM-30TFTR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB070MM-30TFTR?
Image RB070MM-30TR RB070MM-30TFTR
Part Number RB070MM-30TR RB070MM-30TFTR
Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
Series - -
Package/Case SOD-123F SOD-123F
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V 30 V
Current - Average Rectified (Io) 1.5A 1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 490 mV @ 1.5 A 490 mV @ 1.5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 30 V 50 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F - -
Grade - Automotive
Qualification - AEC-Q101
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package PMDU PMDU
Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C (Max)