Rohm Semiconductor RB085B-90TL
Part No.:
RB085B-90TL
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB085B-90TL.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 90V 5A CPD
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
90 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
830 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
150 µA @ 90 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)