Rohm Semiconductor RB085BM-30FHTL
Part No.:
RB085BM-30FHTL
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB085BM-30FHTL.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOT 30V 10A TO-252
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
480 mV @ 4 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
300 µA @ 30 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252
1. How to order RB085BM-30FHTL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB085BM-30FHTL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB085BM-30FHTL?
Image RB085BM-30FHTL RB085BM-40FHTL RB085BM-90FHTL RB085BM-90TL RB085BM-60TL
Part Number RB085BM-30FHTL RB085BM-40FHTL RB085BM-90FHTL RB085BM-90TL RB085BM-60TL
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Obsolete Obsolete
Technology Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V 40 V 90 V 90 V 60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A 10A 10A 5A 5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 480 mV @ 4 A 550 mV @ 5 A 830 mV @ 5 A 830 mV @ 5 A 580 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) - 12.3 ns 7.4 ns - -
Current - Reverse Leakage @ Vr 300 µA @ 30 V 200 µA @ 40 V 150 µA @ 90 V 150 µA @ 90 V 300 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max)