Rohm Semiconductor RB085BM-40TL
Part No.:
RB085BM-40TL
Category:
Single Diodes
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB085BM-40TL.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO252
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
550 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
1. How to order RB085BM-40TL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB085BM-40TL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB085BM-40TL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RB085BM-40TL.
Image RB085BM-40TL
Part Number RB085BM-40TL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V
Current - Average Rectified (Io) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 550 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-252
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)