Rohm Semiconductor RB085T-40NZC9
Part No.:
RB085T-40NZC9
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB085T-40NZC9.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 40V 10A TO220FN
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
550 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FN
1. How to order RB085T-40NZC9 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB085T-40NZC9 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB085T-40NZC9?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RB085T-40NZC9.
Image RB085T-60HZC9 RB085T-40NZC9 RB085T-60NZC9 RB085T-90HZC9 RB085T-40HZC9
Part Number RB085T-60HZC9 RB085T-40NZC9 RB085T-60NZC9 RB085T-90HZC9 RB085T-40HZC9
Series - - - - -
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Technology Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V 40 V 60 V 90 V 40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A 10A 10A 5A 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 580 mV @ 5 A 550 mV @ 5 A 580 mV @ 5 A 830 mV @ 5 A 550 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 9.3 ns - - - 12.3 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 300 µA @ 60 V 200 µA @ 40 V 300 µA @ 60 V 150 µA @ 90 V 200 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C 150°C 150°C (Max)