Rohm Semiconductor RB085T-90NZC9
Part No.:
RB085T-90NZC9
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB085T-90NZC9.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 90V 10A TO220FN
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
90 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
830 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
150 µA @ 90 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)