Rohm Semiconductor RB088BGE150TL
Part No.:
RB088BGE150TL
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB088BGE150TL.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 150V 10A TO-252
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
880 mV @ 5 A
Speed:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
15 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252
1. How to order RB088BGE150TL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB088BGE150TL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB088BGE150TL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RB088BGE150TL.
Image RB088BGE150TL
Part Number RB088BGE150TL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 880 mV @ 5 A
Speed -
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 15 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)