Rohm Semiconductor RB088BM150FHTL
Part No.:
RB088BM150FHTL
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB088BM150FHTL.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 150V 10A TO-252
Package/Case:
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
880 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
10.7 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
15 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252
1. How to order RB088BM150FHTL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB088BM150FHTL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB088BM150FHTL?
Image RB088BM150FHTL
Part Number RB088BM150FHTL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 880 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 10.7 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 15 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)