Rohm Semiconductor RB088BM200FHHTL
Part No.:
RB088BM200FHHTL
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Description:
DIODE ARRAY SCHOT 200V 5A TO-252
Package/Case:
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
880 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
7 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction:
175°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252
1. How to order RB088BM200FHHTL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB088BM200FHHTL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB088BM200FHHTL?
Image RB088BM200FHHTL
Part Number RB088BM200FHHTL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 880 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 7 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction 175°C