Rohm Semiconductor RB088NS-60TL
Part No.:
RB088NS-60TL
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB088NS-60TL.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 60V 10A LPDS
Shipping
Inventory:890
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
830 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:
150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
LPDS
1. How to order RB088NS-60TL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB088NS-60TL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB088NS-60TL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RB088NS-60TL.
Image RB088NS-40FHTL RB088NS-40TL RB088NS-30TL RB088NS-60TL RB088NS-60FHTL
Part Number RB088NS-40FHTL RB088NS-40TL RB088NS-30TL RB088NS-60TL RB088NS-60FHTL
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Technology Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V 40 V 30 V 60 V 60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A 10A 10A 10A 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 770 mV @ 5 A 770 mV @ 5 A 720 mV @ 5 A 830 mV @ 5 A 830 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 40 V 3 µA @ 40 V 3 µA @ 30 V 3 µA @ 60 V 3 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C 150°C 150°C 150°C (Max)