Rohm Semiconductor RB088T100HZC9
Part No.:
RB088T100HZC9
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB088T100HZC9.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOT 100V 10A TO220FN
Shipping
Inventory:293
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
870 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
8.2 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FN
1. How to order RB088T100HZC9 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB088T100HZC9 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB088T100HZC9?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RB088T100HZC9.
Image RB088T100HZC9
Part Number RB088T100HZC9
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 870 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 8.2 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)