Rohm Semiconductor RB098BM-40TL
Part No.:
RB098BM-40TL
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB098BM-40TL.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 40V 6A TO-252
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
770 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1.5 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction:
150°C