Rohm Semiconductor RB098BM-60FNSTL
Part No.:
RB098BM-60FNSTL
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 60V 3A TO-252
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
830 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1.5 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:
175°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252
1. How to order RB098BM-60FNSTL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB098BM-60FNSTL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB098BM-60FNSTL?
Image RB098BM100FHTL RB098BM-60FHTL RB098BM-30FHTL RB098BM-60FNSTL RB098BM-40FNSTL
Part Number RB098BM100FHTL RB098BM-60FHTL RB098BM-30FHTL RB098BM-60FNSTL RB098BM-40FNSTL
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Technology Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V 60 V 30 V 60 V 40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 6A 6A 6A 3A 3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 770 mV @ 3 A 830 mV @ 3 A 720 mV @ 3 A 830 mV @ 3 A 770 mV @ 3 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 11.4 ns - - - -
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 100 V 1.5 µA @ 60 V 1.5 µA @ 30 V 1.5 µA @ 60 V 1.5 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max) 175°C 175°C