Rohm Semiconductor RB160VAM-60TR
Part No.:
RB160VAM-60TR
Package:
2-SMD, Flat Leads
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB160VAM-60TR.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 1A TUMD2M
Package/Case:
2-SMD, Flat Leads
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
670 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
40 µA @ 60 V
Supplier Device Package:
TUMD2M
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
1. How to order RB160VAM-60TR on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB160VAM-60TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB160VAM-60TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RB160VAM-60TR.
Image RB160VAM-60TR RB160VAM-40TR
Part Number RB160VAM-60TR RB160VAM-40TR
Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
Series - -
Package/Case 2-SMD, Flat Leads 2-SMD, Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V 40 V
Current - Average Rectified (Io) 1A 1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 670 mV @ 1 A 550 mV @ 700 mA
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 40 µA @ 60 V 50 µA @ 40 V
Qualification - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package TUMD2M TUMD2M
Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C (Max)