Rohm Semiconductor RB161QS-40T18R
Part No.:
RB161QS-40T18R
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Diodes
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB161QS-40T18R.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SMD1006
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
2-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
600 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 10 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMD1006
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
1. How to order RB161QS-40T18R on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB161QS-40T18R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB161QS-40T18R?
Image RB161QS-40T18R
Part Number RB161QS-40T18R
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case 2-SMD, No Lead
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Current - Average Rectified (Io) 1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 600 mV @ 1 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 10 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SMD1006
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)