Rohm Semiconductor RB162MM-30TFTR
Part No.:
RB162MM-30TFTR
Package:
SOD-123F
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB162MM-30TFTR.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 1A PMDU
Package/Case:
SOD-123F
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
520 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
PMDU
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
1. How to order RB162MM-30TFTR on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB162MM-30TFTR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB162MM-30TFTR?
Image RB162MM-60TR RB162MM-40TR RB162MM-30TFTR RB162MM-30TR RB162MM-40TFTR
Part Number RB162MM-60TR RB162MM-40TR RB162MM-30TFTR RB162MM-30TR RB162MM-40TFTR
Series - - - - -
Package/Case SOD-123F SOD-123F SOD-123F SOD-123F SOD-123F
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Technology Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V 40 V 30 V 30 V 40 V
Current - Average Rectified (Io) 1A 1A 1A 1A 1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 650 mV @ 1 A 550 mV @ 1 A 520 mV @ 1 A 520 mV @ 1 A 550 mV @ 1 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 60 V 100 µA @ 40 V 100 µA @ 30 V 100 µA @ 30 V 100 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F - - - - -
Grade - - Automotive - Automotive
Qualification - - AEC-Q101 - AEC-Q101
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package PMDU PMDU PMDU PMDU PMDU
Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max)