Rohm Semiconductor RB215T-40NZC9
Part No.:
RB215T-40NZC9
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB215T-40NZC9.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 40V 20A TO220FN
Shipping
Inventory:856
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
550 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FN
1. How to order RB215T-40NZC9 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB215T-40NZC9 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB215T-40NZC9?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RB215T-40NZC9.
Image RB215T-40NZC9 RB215T-90NZC9 RB215T-40HZC9 RB215T-60HZC9 RB215T-90HZC9
Part Number RB215T-40NZC9 RB215T-90NZC9 RB215T-40HZC9 RB215T-60HZC9 RB215T-90HZC9
Series - - - - -
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Technology Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V 90 V 40 V 60 V 90 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A 20A 10A 10A 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 550 mV @ 10 A 750 mV @ 10 A 550 mV @ 10 A 580 mV @ 10 A 750 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 40 V 400 µA @ 90 V 500 µA @ 40 V 600 µA @ 60 V 400 µA @ 90 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C 150°C 150°C 150°C