Rohm Semiconductor RB218BM200FNSTL
Part No.:
RB218BM200FNSTL
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Description:
DIODE ARR SCHOTT 200V 10A TO-252
Package/Case:
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
880 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction:
175°C
Supplier Device Package:
TO-252
1. How to order RB218BM200FNSTL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB218BM200FNSTL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB218BM200FNSTL?
Image RB218BM200FNSTL
Part Number RB218BM200FNSTL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 880 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction 175°C