Rohm Semiconductor RB218NS100FHTL
Part No.:
RB218NS100FHTL
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB218NS100FHTL.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 100V 20A LPDS
Shipping
Inventory:893
Package/Case:
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
870 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
7 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
LPDS
1. How to order RB218NS100FHTL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB218NS100FHTL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB218NS100FHTL?
Image RB218NS100FHTL
Part Number RB218NS100FHTL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 870 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 7 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)