Rohm Semiconductor RB218NS200FHTL
Part No.:
RB218NS200FHTL
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB218NS200FHTL.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 200V 20A LPTS
Shipping
Inventory:748
Package/Case:
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
880 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
LPTS
1. How to order RB218NS200FHTL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB218NS200FHTL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB218NS200FHTL?
Image RB218NS200FHTL
Part Number RB218NS200FHTL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 880 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)