Rohm Semiconductor RB218T150NZC9
Part No.:
RB218T150NZC9
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB218T150NZC9.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOT 150V 20A TO220FN
Shipping
Inventory:844
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
880 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:
150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FN
1. How to order RB218T150NZC9 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB218T150NZC9 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB218T150NZC9?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RB218T150NZC9.
Image RB218T150NZC9
Part Number RB218T150NZC9
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 880 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction 150°C