Rohm Semiconductor RB228T100HZC9
Part No.:
RB228T100HZC9
Description:
DIODE ARR SCHOT 100V 15A TO220FN
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
870 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
150°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FN
1. How to order RB228T100HZC9 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB228T100HZC9 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB228T100HZC9?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RB228T100HZC9.
Image RB228T100HZC9
Part Number RB228T100HZC9
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 870 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction 150°C