Rohm Semiconductor RB228T-60HZC9
Part No.:
RB228T-60HZC9
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB228T-60HZC9.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 60V 15A TO220FN
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
830 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:
150°C