Rohm Semiconductor RB228T-60NZC9
Part No.:
RB228T-60NZC9
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB228T-60NZC9.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 60V 30A TO220FN
Shipping
Inventory:951
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
830 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:
150°C
TO-220FN
1. How to order RB228T-60NZC9 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB228T-60NZC9 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB228T-60NZC9?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RB228T-60NZC9.
Image RB228T150NZC9 RB228T-30NZC9 RB228T-40NZC9 RB228T100NZC9 RB228T-60NZC9
Part Number RB228T150NZC9 RB228T-30NZC9 RB228T-40NZC9 RB228T100NZC9 RB228T-60NZC9
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V 30 V 40 V 100 V 60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 30A 30A 30A 30A 30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 880 mV @ 15 A 720 mV @ 15 A 770 mV @ 15 A 870 mV @ 5 A 830 mV @ 15 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 25 µA @ 150 V 10 µA @ 30 V 10 µA @ 40 V 5 µA @ 100 V 10 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction 150°C 150°C 150°C 150°C 150°C