Rohm Semiconductor RB238T-60NZC9
Part No.:
RB238T-60NZC9
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB238T-60NZC9.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 60V 40A TO220FN
Shipping
Inventory:972
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
860 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
12 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
TO-220FN
1. How to order RB238T-60NZC9 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB238T-60NZC9 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB238T-60NZC9?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RB238T-60NZC9.
Image RB238T-30NZC9 RB238T100NZC9 RB238T-60NZC9 RB238T-40NZC9 RB238T-40HZC9
Part Number RB238T-30NZC9 RB238T100NZC9 RB238T-60NZC9 RB238T-40NZC9 RB238T-40HZC9
Series - - - - -
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Technology Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V 100 V 60 V 40 V 40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 40A 40A 40A 40A 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 750 mV @ 20 A 860 mV @ 20 A 860 mV @ 20 A 800 mV @ 20 A 800 mV @ 20 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 12 µA @ 30 V 20 µA @ 100 V 12 µA @ 60 V 12 µA @ 40 V 12 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction 150°C 150°C 150°C (Max) 150°C 150°C