Rohm Semiconductor RB298NS100TL
Part No.:
RB298NS100TL
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB298NS100TL.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 100V 30A LPDS
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
870 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
150°C
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
LPDS
1. How to order RB298NS100TL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB298NS100TL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB298NS100TL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RB298NS100TL.
Image RB298NS100TL
Part Number RB298NS100TL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 870 mV @ 15 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction 150°C