Rohm Semiconductor RB500SM-30T2R
Part No.:
RB500SM-30T2R
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Diodes
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB500SM-30T2R.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA EMD2
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
SC-79, SOD-523
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io):
100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
450 mV @ 10 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 10 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
EMD2
Operating Temperature - Junction:
150°C
1. How to order RB500SM-30T2R on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB500SM-30T2R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB500SM-30T2R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RB500SM-30T2R.
Image RB500SM-30FHT2R RB500SM-30T2R
Part Number RB500SM-30FHT2R RB500SM-30T2R
Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
Series - -
Package/Case SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V 30 V
Current - Average Rectified (Io) 100mA 100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 450 mV @ 10 mA 450 mV @ 10 mA
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 10 V 500 nA @ 10 V
Capacitance @ Vr, F - -
Grade Automotive -
Qualification AEC-Q101 -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package EMD2 EMD2
Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C