Rohm Semiconductor RB501V-40TE-17
Part No.:
RB501V-40TE-17
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Diodes
Package:
SC-90, SOD-323F
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB501V-40TE-17.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 100MA UMD2
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
SC-90, SOD-323F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
550 mV @ 100 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
30 µA @ 10 V
Capacitance @ Vr, F:
6pF @ 10V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
UMD2
Operating Temperature - Junction:
125°C (Max)
1. How to order RB501V-40TE-17 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB501V-40TE-17 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB501V-40TE-17?
Image RB501VM-40TE-17 RB501V-40TE-17 RB501VM-40FHTE-17
Part Number RB501VM-40TE-17 RB501V-40TE-17 RB501VM-40FHTE-17
Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
Series - - -
Package/Case SC-90, SOD-323F SC-90, SOD-323F SC-90, SOD-323F
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Technology Schottky Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V 40 V 40 V
Current - Average Rectified (Io) 100mA 100mA 100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 550 mV @ 100 mA 550 mV @ 100 mA 550 mV @ 100 mA
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Current - Reverse Leakage @ Vr 30 µA @ 10 V 30 µA @ 10 V 30 µA @ 10 V
Capacitance @ Vr, F 6pF @ 10V, 1MHz 6pF @ 10V, 1MHz 6pF @ 10V, 1MHz
Grade - - Automotive
Qualification - - AEC-Q101
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package UMD2 UMD2 UMD2
Operating Temperature - Junction 125°C (Max) 125°C (Max) 125°C (Max)