Rohm Semiconductor RB510SM-40T2R
Part No.:
RB510SM-40T2R
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB510SM-40T2R.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 100MA EMD2
Package/Case:
SC-79, SOD-523
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
480 mV @ 10 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 40 V
Supplier Device Package:
EMD2
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
1. How to order RB510SM-40T2R on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB510SM-40T2R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB510SM-40T2R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RB510SM-40T2R.
Image RB510SM-40T2R RB510SM-30FHT2R RB510SM-40FHT2R RB510SM-30T2R
Part Number RB510SM-40T2R RB510SM-30FHT2R RB510SM-40FHT2R RB510SM-30T2R
Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
Series - - - -
Package/Case SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Not For New Designs Active Active
Technology Schottky Schottky Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V 30 V 40 V 30 V
Current - Average Rectified (Io) 100mA 100mA 100mA 100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 480 mV @ 10 mA 460 mV @ 10 mA 480 mV @ 10 mA 460 mV @ 10 mA
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 40 V 300 nA @ 10 V 2 µA @ 40 V 300 nA @ 10 V
Capacitance @ Vr, F - - - -
Grade - Automotive Automotive -
Qualification - AEC-Q101 AEC-Q101 -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package EMD2 EMD2 EMD2 EMD2
Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max)