Rohm Semiconductor RB520HS-30T15R
Part No.:
RB520HS-30T15R
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Diodes
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB520HS-30T15R.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 30V SMD0603B
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
0201 (0603 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io):
200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
430 mV @ 10 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
300 nA @ 10 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
150°C
1. How to order RB520HS-30T15R on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB520HS-30T15R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB520HS-30T15R?
Image RB520HS-30T15R
Part Number RB520HS-30T15R
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case 0201 (0603 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V
Current - Average Rectified (Io) 200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 430 mV @ 10 mA
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 300 nA @ 10 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Operating Temperature - Junction 150°C